Pripremite prostor za čišćenje
Prvo bi trebali isključiti hladnjak iz struje te izvaditi hranu iz hladnjaka da biste ga očistili. Prostor za zamrzavanje hrane (ledenica) bi trebali prethodno odlediti ukoliko hladnjak nema automatsko odmrzavanje ledenice. U tom slučaju si možete olakšati odmrzavanje ledenice na način da u ledenicu stavite nekoliko posudica sa kipućom vodom u svrhu lakšeg i bržeg odmrzavanja. Nakon što ste uspijeli otopiti ledenicu, krpom koja upija vodu pokupite preostali istopljeni led tako da ledenica ostane suha. Nakon toga je prebrišite otopinom octa razrijeđenog u vodi kako bi se uklonile eventualne bakterije koje su nastale u ledenici.
Sredstvo za čišćenje
Ocat razrijeđen u vodi je naše sredstvo za čišćenje hladnjaka. Kiselina razgrađuje masnoću i prljavštinu, a kada se pomiješa s vrućom vodom u boci s raspršivačem, postaje sredstvo za čišćenje koje je sigurno za hranu i savršeno je za sve prljavštine koje su se mogle nakupiti na policama hladnjaka. Osim neotrovnog spreja za čišćenje, trebat će vam neka vrsta spužvice ili krpe za ribanje i barem nekoliko ručnika od mikrovlakana.
Radite policu po policu
Iako neki ljudi imaju dovoljno prostora da u potpunosti isprazne svoje hladnjake prije čišćenja, osim ako nemate pomoćni hladnjak ili veliki hladnjak za pohranu, rad na jednoj polici često je najbolja metoda, jer ne želite ostavljati namirnice koje se brže kvare izvan hladnjaka predugo. Nakon što uklonite sve s police – počevši od vrha – procijenite razinu prljavštine. Ako je bilo prolijevanja, pažljivo uklonite staklo iz okvira (ili nosača, ovisno o vašem hladnjaku) i očistite obje strane, kao i rubove, otopinom octa. Zatim ga osušite krpom od mikrovlakana. Također možete oprati okvir koji drži staklo prije nego što zamijenite cijelu policu. Za to obično koristimo sredstvo za pranje posuđa i toplu vodu. Ako nema stvrdnutih mrlja koje bi zahtijevale uklanjanje police, jednostavno prođite spužvicom za ribanje po površinama. Policu i stjenke hladnjaka prvo oribajte kako biste uklonili svu prljavštinu. Zatim sve poprskajte sredstvom za čišćenje i još jednom izribajte, prije nego što sve obrišete krpom od mikrovlakana.
Vrata i ladice
Ladice hladnjaka često nakupljaju ostatke hrane, ukoliko u njih odlažete hranu. Za dubinsko čišćenje izvadite ladice i operite ih u kadi ili kuhinjskom sudoperu vodom i sredstvom za pranje posuđa. Ako ne stanu u vaš sudoper, poprskajte ih, obrišite te ih osušite prije nego što ih vratite natrag. Dok su ladice izvađene, obrišite stijenke i “pod” hladnjaka sredstvom za čišćenje od octa. Koristite istu metodu za police unutar vrata.
Očistite ga prije nego što vratiti hranu unutra
Koja je svrha dubinskog čišćenja hladnjaka ako samo namjeravate vratiti ljepljive staklenke džema i prljave zdjelice? Prije nego što bilo što odložite natrag u hladnjak, provjerite da li je sve čisto. Ako se na bocama ili staklenkama nakupilo malo ljepljivosti izvana, isperite ih pod toplom vodom, a zatim obrišite i osušite. Ako se prljavština nakupila oko brtve ili rubova čepa, skinite poklopac i temeljitije ga operite u sudoperu. A ako je nečemu istekao rok, iskoristite ovu priliku da to bacite!
Obrišite i vanjsku stranu
Nakon što se sve vrati u vaš svjetlucavi hladnjak, čistom krpom od mikrovlakana i octom u spreju obrišite vanjsku stranu vrata, uključujući rubove i brtve, i svakako nemojte preskočiti ručke. Sada možete uživati u zadovoljstvu super čistog hladnjaka.