U današnjem blogu ćemo se pozabaviti temom čišćenja i poliranja drvenog namještaja te površina od drveta pa smo i današnju temu podijelili u nekoliko koraka čišćenja.
Gotovo svaki dom ima komade namještaja izrađene od drveta ili ukrašene drvetom. Kao prirodni element, drvo unosi toplinu i svestranost u gotovo svaki stil dizajna. Međutim, čišćenje drvenog namještaja također može biti frustrirajuće. S vremenom se na drvenoj površini pojavi prljavština koja se ne može ukloniti krpom za prašinu. A ponekad, čak i ako pokušate očistiti drveni namještaj, iza njega ostaju sjajne crte.
Kako obrisati prašinu s drvenog namještaja
Kako biste drveni namještaj održali u najboljem redu redovito brišite prašinu. Prašina može uzrokovati naslage u zraku koje se na kraju nakupljaju u filmskom sloju i te mogu oštetiti površinu drvenog namještaja. Ostavljanje prašine na namještaju također može izazvati alergije ili biti štetno za one koji boluju od astme. Većina prašine živi u tkanini, stoga pokušajte redovito usisavati i tepihe ili presvlake.
Za pravilno brisanje prašine s namještaja, pokušajte ukloniti prašinu umjesto da je širite po površini. Kako biste izbjegli raspršivanje prašine zrakom vrlo lagano navlažite krpu od mikrovlakana prije brisanja. Uklonite višak vlage suhim frotirnim ručnikom. Obično biste trebali izbjegavati čišćenje drva vodom. Međutim, ljepljiva mjesta će možda trebati tretirati sapunom i vodom. Da biste to učinili, umočite krpu koja ne ostavlja dlačice u blagi sapun ili deterdžent otopljen u vodi, ocijedite krpu gotovo do suhog i obrišite područje. Isperite i odmah osušite čistom, mekom krpom.
Koliko često čistiti drveni namještaj
Trebali biste odmah očistiti prolivenu hranu i piće. Skupljena tekućina može uzrokovati potamnjenje ili zaprljati završni sloj.
Poliranje drvenog namještaja
Izbjegavajte poliranje drvenog namještaja čistim maslinovim uljem, koje se razmazuje i privlači prašinu. Umjesto toga, isprobajte ovaj domaći recept za čišćenje drva. Za oživljavanje prljavog drvenog namještaja, pomiješajte jednake dijelove maslinovog ulja, denaturiranog alkohola, gumenog terpentina i procijeđenog soka od limuna. Kao idealno sredstvo za poliranje drvenog namještaja nama se pokazalo sredstvo Čisto koji je politura za pokućstvo te čisti polirane i lakirane drvene površine i ultrapas. Koje god sredstvo za poliranje odabrali nanesite ga mekom i čistom krpom jednom mjesečno kako biste zasjajili i izgladili manje ogrebotine ili ureze.
Kako dubinski očistiti drveni namještaj
Kao prvi korak u uklanjanju naslaga prljavštine sa starog drvenog namještaja upotrijebite uljni sapun i vodu. Isperite i dobro osušite. Ako se završna obrada i dalje čini prljavom, lagano očistite čeličnom vunom umočenom u proizvod za čišćenje. Neki proizvodi mliječnog izgleda formulirani su za otapanje ostataka na bazi otapala i ulja. Nemojte koristiti mješavine koje sadrže kuhano laneno ulje, terpentin ili bijeli ocat. Oni mogu potamniti drvo i privući prašinu i vlakna. Umjesto toga nanesite prozirni vosak.