Čišćenje pećnice je poput posjeta stomatologu. Rijetki od nas raduju se tom iskustvu, ali često je pomisao na čišćenje pećnice gora od samog čišćenja. S pravim znanjem, priborom i osnovnim sredstvima za čišćenje, čišćenje pećnice ne mora biti naporan posao.
Koliko često trebamo čistiti pećnicu?
Postoje tri uočljiva znaka koja ukazuju da je možda vrijeme za čišćenje pećnice.
Prvi: opći izgled pećnice. Primjećujete li zapečene naslage na dnu pećnice? Da li se na vratima pećnice stvorio sloj masnoće ili su vrata pećnice poprskana masnoćom? Ukoliko su odgovori potvrdni, vrijeme je za čišćenje pećnice. Drugi: miris pećnice. Kada palite pećnicu, osjeća li se poseban miris/smrad? Ako osjetite smrad prije nego ste išta pekli, to znači da unutra ima masnoće, prljavštine ili zagorene hrane. Treći: dim iz pećnice. Čista pećnica ne bi trebala ispuštati dim, tako da to također može značiti nakupljanje masnoće i zagorene hrane.
Koliko često koristite svoju pećnicu utjecat će na to koliko ćete je često trebati čistiti. Za strastvene kuhare i pekare koji redovito koriste pećnicu, opće pravilo je da čišćenje pećnice obavljaju jednom svaka tri mjeseca. Ako rijetko koristite pećnicu (samo nekoliko puta mjesečno), čišćenje pećnice je dovoljno napraviti jednom ili dva puta godišnje. Naravno, obratite pozornost na gore navedene znakove. Nemojte odgađati čišćenje pećnice samo zato što nije prošlo puno vremena od vašeg posljednjeg čišćenja pećnice.
Zašto je čišćenje pećnice važno?
Redovito čišćenje pećnice poboljšava kvalitetu pečene hrane. Mirisi bilo kakve zagorene masnoće ili ostataka hrane mogu utjecati na jelo koje pečete. Mogu li koristiti funkciju samočišćenja pećnice? Samočišćenje pećnice može biti koristan alat ako je vaša pećnica umjereno prljava. Kada pritisnete gumb za samočišćenje pećnice, vaša pećnica se zaključava i penje se na visoku temperaturu od preko 550 stupnjeva. Ova toplina pomaže otopiti i ukloniti masnoću i prljavštinu, ali ako imate veliku količinu naslaga na dnu pećnice, to može izazvati kontra učinak i dimiti se. Ako je prošlo mnogo mjeseci od čišćenja pećnice te je ona obložena zapečenom hranom, zbog vlastite sigurnosti trebali biste zasukati rukave i baciti se na čišćenje pećnice.
Ako se ipak odlučite za samočišćenje pećnice, najprije ćete htjeti ukloniti rešetke i sami ih očistiti. Ciklus samočišćenja pećnice traje oko dva sata (točno vrijeme može varirati ovisno o vrsti pećnice). Kad je gotovo, na dnu ćete vidjeti bijeli pepeo koji ćete morati ukloniti kada se pećnica ohladi.
Koja sredstva za čišćenje pećnice su vam potrebna?
Sredstvo za čišćenje pećnice kupljeno u trgovini ili profesionalno sredstvo za čišćenje pećnice. Ovo je najlakši i najbrži postupak koji će ukloniti masnoće i prljavštinu. Upozorenje: sredstvo za čišćenje pećnice može biti prilično jako. Ako ste osjetljivi na jake kemikalije ili preferirate potpuno prirodno čišćenje pećnice, slijedite naše upute za čišćenje pećnice. Soda bikarbona, voda, ocat i boca s raspršivačem. Ova metoda dobra je ako imate velike nakupine masnoće. Napravite pastu od sode bikarbone i vode koja će morati odstajati 10 – 12 sati (ili preko noći), stoga svakako odvojite dovoljno vremena. Dva limuna i voda. Još jedna metoda čišćenja pećnice koja traje oko 1-2 sata.
Učinkovito je ako je vaša pećnica samo blago prljava i rešetke pećnice ne trebaju posebno čišćenje. Biti će vam potrebne gumene rukavice za čišćenje pećnice. Ne koristite rukavice za jednokratnu upotrebu. Za zaštitu očiju od jakih sredstava za čišćenje koristite zaštitne naočale. Stare novine ili papirnati ručnici biti će vam potrebni za podmetanje oko poda pećnice te u slučaju da nešto iscuri dok čistite. Za brisanje prljavštine nakon nanošenja sredstva za čišćenje pećnice koristite vlažne krpe. Spužvica od mikrovlakana (po izboru): Korisno ako rješavate probleme s nakupljenom masnoćom. Velika plastična vreća za smeće će vam trebati za čišćenje rešetki pećnice.
Kako očistiti pećnicu sredstvima za čišćenje?
Izvadite sve iz pećnice – rešetke, termometar itd. Položite novine ili papirnate ručnike na pod ispod pećnice. Stavite rukavice i zaštitne naočale. Raspršite sredstvo za čišćenje pećnice po unutrašnjosti pećnice, pokrivajući stražnju stranu, stranice, dno, vrh, vrata, kutove i pukotine te obložite prozirnom folijom. Ako imate električnu pećnicu, nemojte prskati po grijačima. Umjesto toga, jednostavno ih podignite i poprskajte ispod. Ako imate plinsku pećnicu, nemojte prskati područje gdje izlazi plin. Zatvorite pećnicu kada ste gotovi. Ostavite sprej za čišćenje pećnice da odstoji onoliko vremena koliko je navedeno na proizvodu za čišćenje. U međuvremenu rešetke za pećnicu poprskajte sredstvom za čišćenje te ih stavite u veliku plastičnu vreću za smeće. Zavežite vreću ili zavrnite gornji dio.
Ostavite rešetke za pećnicu u vreći za smeće onoliko vremena koliko je navedeno na proizvodu za čišćenje. Nakon što prođe određeno vrijeme, uzmite vlažnu krpu, otvorite pećnicu i obrišite sve površine. Ako ima dodatnih ljepljivih mrlja, upotrijebite mokru spužvu za ribanje ili neki drugi abrazivni pribor kako biste uklonili svu prljavštinu. Budite sigurni da stvarno očistite svaki utor kako ne biste ostavili nikakve tragove prljavštine ili sredstva za čišćenje. Izvadite rešetke iz vrećice i isperite ih u sudoperu vrućom vodom i sapunicom. Ponovno upotrijebite spužvu za ribanje ili neki drugi abrazivni pribor. Osušite rešetke i vratite ih u pećnicu.
Čišćenje pećnice sodom bikarbonom i octom?
Izvadite sve iz pećnice – rešetke, termometar itd. Položite novine ili papirnate ručnike na pod ispod pećnice. Uzmite malu zdjelicu i pomiješajte 1/2 šalice sode bikarbone s 2 do 3 žlice vode. Mijenjajte omjer dok ne dobijete pastu. Stavite zaštitne rukavice i prstima rasporedite pastu po unutrašnjosti pećnice, pokrivajući stražnju stranu, stranice, dno, vrh, vrata, kutove i utore. Ako imate električnu pećnicu, nemojte stavljati pastu na grijaće elemente. Ako imate plinsku pećnicu, ne stavljajte pastu na područje gdje izlazi plin. Zatvorite pećnicu kada ste gotovi. Ostavite pastu da odstoji 10 – 12 sati ili preko noći. U međuvremenu izvadite rešetke te ih odložite u kuhinjski sudoper ili kadu. Pospite sodu bikarbonu po rešetkama, a zatim prelijte octom.
Ova kombinacija će se pjeniti. Kad se prestane pjeniti, začepite sudoper ili kadu i pustite vruću vodu kako bi voda potpuno prekrila rešetke. Ostavite rešetke da odstoje 10 – 12 sati ili preko noći. Nakon 10-12 sati ponovno navucite zaštitne rukavice i vlažnom krpom obrišite sve površine. Ako ima dodatnih ljepljivih mrlja, upotrijebite mokru spužvu za ribanje ili neki drugi abrazivni pribor. Ponovno uzmite vlažnu krpu i izbrišite pećnicu iznutra. Izvadite rešetke iz vode i ribajte ih spužvom za ribanje dok sva masnoća i prljavština ne nestanu. Osušite rešetke i vratite ih u pećnicu.
Ukoliko nemate slobodnog vremena za čišćenje pećnice ili čišćenje pećnice želite prepustiti servisu za čišćenje obratite nam se s povjerenjem!